Війна в Україні істотно вплинула на ринок праці. З одного боку, вона призвела до масового виїзду людей з країни, що призвело до дефіциту робочої сили. З іншого боку, багато людей втратили роботу через руйнування підприємств або переорієнтацію економіки.
Дефіцит кадрів
Однією з найгостріших проблем ринку праці України є дефіцит кадрів. Це стосується, зокрема, таких галузей, як IT, логістика, виробництво та сільське господарство.
За даними Державної служби зайнятості, станом на початок травня 2023 року статус безробітного в Україні мають 127 тисяч осіб. Більшість із них жінки — 72%. Офіційно безробітних чоловіків — 28%.
Цей дефіцит кадрів пояснюється декількома факторами. По-перше, багато людей виїхали з країни через війну. По-друге, деякі підприємства були зруйновані або вимушені переорієнтувати свою діяльність, що призвело до скорочення робочих місць. По-третє, деякі люди втратили роботу через неможливість виконувати свої обов’язки в умовах війни.
Конкуренція на ринку праці
Як зазначає HR-директор компанії «Нота груп» Яна Декусар, наразі на співбесіді з кандидатом традицією стало питання про те, скільки ще є пропозицій від інших роботодавців і скільки часу є на те, щоб прийняти рішення. Це пов’язано з тим, що дуже часто за добу кандидат приймає пропозицію від іншої компанії і необхідно приймати рішення оперативно. Також, як правило, якщо є кілька етапів співбесід, то їх намагаються провести в максимально стислі терміни, або в один день з усіма учасниками.
Ще один приклад, який наводить HR-директор Яна Декусар, – співробітник звільняється в п’ятницю, а вже в понеділок у компанії обривається телефон від компаній щодо рекомендацій по цьому співробітнику. Тобто тільки співробітник виходить на ринок праці його тут же хапають.
Гібридний формат роботи
Ще однією тенденцією, яка спостерігається на ринку праці України, є зростання популярності гібридного формату роботи. Кандидати шукають роботу, яка дозволяє їм працювати з дому або в офісі, залежно від їхніх потреб.
«Ця тенденція посилилася внаслідок пандемії COVID-19, коли багато компаній були змушені перевести своїх працівників на віддалену роботу. В умовах війни гібридний формат роботи також має свої переваги, оскільки дозволяє працівникам працювати в безпечному місці» — зазначає HR – менеджер «Нота груп» Інна Морозюк.
Працевлаштування ВПО
Одним з найактуальніших питань ринку праці останніх років є адаптація в новій місцевості та працевлаштування внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Офіційна статистика повідомляє, що лише за останній рік кількість ВПО в Україні збільшилася на 300 тис. осіб.
Здавалося б, що це повинно поліпшити ситуацію з нехваткою кваліфікованого персоналу, але на жаль, ринок праці в Україні не є однорідним, в кожному регіоні ми маємо різні виробничі потужності та кон’юнктури ринку праці. Тому частою є ситуація, коли фахівець з багаторічним досвідом роботи в певній галузі просто не може знайти релевантну своїй кваліфікації вакантну позицію в новому місті.
«У таких випадках на допомогу зараз приходять місцеві Центри зайнятості, що надають ваучери на безкоштовне навчання та перекваліфікацію по ряду спеціальностей саме для ВПО. Також, свідомі бізнеси не стоять осторонь та створюють свої навчальні програми» – коментує ситуацію Лілія Осауленко HR – менеджер «Нота груп».
Відмінності ринку Харкова та Києва
Кожен регіон в Україні має свої певні особливості, якщо казати про пошук працівників.
Як зазначає Катерина Ященко HR-менеджер компанії “Нота груп”, в Харкові на вакансію відгукуються набагато більше людей, ніж у Києві.
Однак, очікування пошукачів по зарплатні в Києві на порядок вище, ніж у Харкові.
Висновок
Ринок праці України переживає складний період адаптації до нових реалій. Однак, завдяки зусиллям бізнесу та держави, ситуація поступово стабілізується.
Щоб знайти роботу в нових реаліях, важливо:
- Удосконалювати свої навички та освіту. Роботодавці шукають кандидатів, які мають відповідні навички та досвід для роботи в нових реаліях.
- Бути готовим до конкуренції. Будьте готові до того, що вам доведеться конкурувати з іншими кандидатами за вакансію.
- Бути гнучкими. Не бійтеся розглядати вакансії з гібридним форматом роботи.Джерело: eba.com.ua
Comments are closed