«Індекс реформ» та «Вокс Україна» у 230 випуску свого дослідження, серед інших нормативних актів приділили увагу Постанові Кабінету Міністрів України від 23 січня 2024 р. № 80 «Про внесення змін до Порядку користування землями водного фонду» (надалі – Порядок). Порядком унормовується механізм користування землями водного фонду, виконання комплексу водоохоронних заходів і проведення експлуатаційних робіт для створення сприятливих умов утримання таких земель. Новий порядок доповнює перелік земель, що належать до земель водного фонду, островами і прибережними смугами, не зайнятими лісами, землями, зайнятими водосховищами, а також штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Олександр Слободянюк, керівник практики з нерухомості та будівництва компанії з розвитку бізнесу «Nota Group» у коментарі щодо дослідження зупинився на ключових змінах, які вносить постанова у чинний порядок користування землями водного фонду. Тож:
«Ключові зміни до “Порядку користування землями водного фонду” в редакції постанови КМУ №80 від 23 січня 2024 року такі:
- До земель водного фонду додано нові категорії. До них тепер належать водосховища, острови без лісів, прибережні захисні смуги, штучні земельні ділянки в акваторіях морських портів.
- Розширено перелік дозволених робіт на землях водного фонду. Зокрема врегульовано проведення днопоглиблювальних робіт. Це дозволить більш ефективно використовувати ці землі, але потребуватиме ретельного контролю з боку відповідних органів влади.
- Встановлено додаткові обмеження на таких землях, зокрема заборонено випалювання сухої рослинності або її залишків. Це важливий крок для захисту земель водного фонду від забруднення, деградації та пожеж.
- Уточнено систему державного контролю за використанням та охороною земель водного фонду. Державний контроль здійснюється:
- Держгеокадастром та його територіальними органами;
- виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (за наявності відповідного рішення ради);
- Держекоінспекцією та її територіальними органами.
- Змінено процедуру надання земель водного фонду у користування, виключено згадки про надання земель водного фонду у постійне та тимчасове користування. Це може свідчити про перехід до більш гнучких форм користування землями водного фонду, що відповідає сучасним потребам та викликам.
Потенційні зміни:
- Для землевласників:
– Збільшення категорій земель, що відносяться до водного фонду.
– Зміна дозволених видів діяльності на цих землях. Врегулювання актуальних потреб для будівництва та обслуговування інфраструктури.
– Посилення державного контролю.
- Для користувачів земель:
– Введення нових обмежень та вимог при використанні таких земель.
- Для органів влади:
– Розширення повноважень з контролю за використанням земель водного фонду. Наслідки такого рішення залежатимуть від рівня прозорості діяльності контролюючих органів.
– Збільшення обсягів роботи з оформлення нових договорів користування, що підвищить навантаження на відповідні органи влади.
- Для екології:
– Покращення екологічного стану земель водного фонду через зменшення ризиків забруднення та деградації».
Comments are closed