Демографічні зсуви: як змінився ринок праці в Україні. Аналіз партнера «Nota Group“ Яни Декусар для Mind.

  • Home
  • Новини
  • Демографічні зсуви: як змінився ринок праці в Україні. Аналіз партнера «Nota Group“ Яни Декусар для Mind.

Національний банк визначив, що з початку 2024 року кількість нових вакансій на ринку праці України поступово зростає. За даними Мінекономіки збільшилась і кількість нових напрямків для фахівців – український ринок праці поповнився 42 новими професіями. Водночас повномасштабна війна впливає на демографію, що також відбивається на показниках зайнятості населення. Як ці зміни впливають на ринок праці України та які прогнози щодо цієї сфери, розповіла Mind партнерка Nota Group Яна Декусар.

Кількість працездатного населення в Україні почала скорочуватися задовго до лютого 2022 року, і це суттєво вплинуло на кадровий потенціал нашої країни. Україна вступила в незалежність із 51,5 млн жителів, але у 2019 році їхня кількість оцінювалася лише у 37 млн.

Далі були серйозні періоди випробувань: кілька років карантину та значна смертність від COVID-19. Пізніше – військові дії, що продовжуються вже понад два роки. Війна призводить до великої (хоч і нерозкритої) кількості жертв серед військових, переважно чоловіків у розквіті сил, і мирного населення, до виникнення багатомільйонного натовпу біженців із неясними перспективами повернення. Крім того, вона погіршила фізичне та психічне здоров’я громадян і сприяла подальшому падінню репродуктивних планів молоді через невизначеність умов життя наступними роками. А також спричинила відплив закордонних мігрантів, що теж певним чином насичували ринок праці в Україні, хоча й суттєво не впливали на нього.

У 2021 році, ще до нинішнього етапу вторгнення, демографічна ситуація в Україні була настільки критичною, що ООН визнала нашу країну одним із світових лідерів за темпами зменшення населення. Населення України з 1990 року демонструє тенденцію до скорочення, що є наслідком багаторічного негативного природного приросту (смертність значно перевищує відтворення) і величезних масштабів трудової міграції.

У 1995 році природний приріст (різниця між числом народжених і числом померлих стосовно чисельності населення) становив  – 5,8%, у 2000-му – 7,6%, у 2005-му – 7,6%, 2010-му – 4,4%, у 2015-му – 4,2%, а у 2019 році – 6,6% (дані Державної служби статистики України 2021 року втрати населення досягли 442 тис. осіб, а в січні 2022-го на 100 смертей припадало лише 39 народжень).

Прогнози щодо чисельності населення України після закінчення бойових дій різняться, але всі вони вкрай песимістичні. Такі прогнози варіюються від 24 млн до 35 млн, й у 2030 році населення країни може стати одним із найстаріших у Європі та буде додатково обтяжене високим відсотком хворих людей, інвалідів, які страждають на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) або депресію.

Ба більше, по закінченню війни буде досить значний прошарок ветеранів, багато хто з них матимуть інвалідність і не зможуть більше працювати. Деякі потребуватимуть суттєвої та довготривалої фізичної та психічної адаптації. А значній частині доведеться перенавчатися та перекваліфіковуватися, адже з тих чи інших причин вони вже не зможуть виконувати ту роботу чи ті функції, які вони виконували до війни. Отже, Україна перетворюється на країну, якій загрожує демографічний розрив, масштаби якого перешкоджатимуть її динамічному розвиткові та повоєнному відновленню.

Тож по закінченні війни країна стоятиме перед кількома викликами, пов’язаними з демографічними змінами, що відбулися з українським суспільством протягом останнього десятиліття і які суттєво вплинуть на ринок праці:

  • старіння українського суспільства і збільшення відсотка пенсіонерів щодо працюючих (а це може потягнути за собою певні труднощі з пенсійним забезпеченням громадян). Тож цей напрямок потребуватиме докорінних змін у підході до працевлаштування людей пенсійного віку й потребуватиме гнучкого підходу до регулювання цієї сфери;
  • наявність великої кількості інвалідів, ветеранів та інших категорій, які можуть потребувати як перенавчання, так і довготривалої реабілітації та адаптації або повної заміни сфери діяльності через низку об’єктивних причин;
  • нестача молодих спеціалістів через  масову міграцію дітей і молоді під час воєнних дій;
  • гострий дефіцит спеціалістів певних спеціальностей (наприклад, таке може статися в сільському господарстві, адже багато спеціалістів цієї сфери були мобілізовані, деякі з них загинули чи поранені й не матимуть більше можливості працювати в цій галузі.

І це тільки частина серйозних викликів, які постануть перед законодавцями й роботодавцями в Україні ближчими десятиріччями.

Як змінився ринок праці України?

Через війну в Україні ринок праці сильно змінився. Деякі компанії пішли з ринку назавжди, деякі – тимчасово зупинили діяльність, а деякі, навпаки, продовжили працювати й розвиватись попри складні часи.

Протягом 2023 року роботодавці поінформували центри зайнятості про наявність 329 тис. вакансій. Структура вакансій за видами економічної діяльності була такою:

  • 18% вакансій пропонувалися на підприємствах переробної промисловості;
  • 16% – в оптовій і роздрібній торгівлі;
  • 13% – у сфері освіти;
  • 9% – у сільському господарстві;
  • 8% – у сфері охорони здоров’я;
  • 8% – у державному управлінні та обороні;
  • 7% – у сфері транспорту.

Протягом пів року аналітика IT-ринку показує, що попит на працевлаштування молодих спеціалістів «джунів» активно зростає. Так, на одну вакансію претендує 10 спеціалістів, а от фахівців із досвідом – у співвідношенні 1/1. Тобто молодь, яка вчиться, продовжує вибирати напрям IT, стрімко виходить на ринок праці та конкурує між собою. А от попит на досвідчених фахівців у цій сфері як був, так і залишається на високому рівні.

Щодо інших сфер, то на сьогодні пропозицій за вакансіями на ринку в 1,5 раза менше, ніж охочих влаштуватися на роботу. Найбільш актуальні вакансії в Україні: продавці-консультанти, робітники на виробництві, водії, бухгалтери, працівники сфери громадського харчування.

Дефіцит на ринку праці спостерігається і за іншим категоріям.Попри те, що загальна кількість кандидатів переважає кількість пропозицій, роботодавці відчувають голод кваліфікованих кадрів з очевидних і зрозумілих причин. Це і міграція жінок з дітьми за кордон, і постійна мобілізація чоловіків, і природне скорочення населення. Все це сприяє досить сильній конкуренції між роботодавцями на ринку праці за кадри. Тож фахівець, що має достатню кваліфікацію, навіть має змогу зазначити при пошуках роботи досить серйозний люфт по зарплаті, що є наразі важливим аргументом при обранні місця роботи.

Певні невтішні дані існують і на ринку працевлаштування для жінок 45+. Варто наголосити на наявності певної дискримінації у цій сфері як за віковими (ейджизм), так і за гендерними ознаками (надання переваг працевлаштуванню чоловіків перед жінками на аналогічну позицію).

Однак зазначу, що і в цьому напрямку існують позитивні зміни. З огляду на досвід розмов із кандидатами, які проходять у процесі працевлаштування співбесіди з HR-фахівцями, останнім часом жінкам-спеціалістам, що мають гарний професійний досвід працевлаштовуватися стало набагато легше. По-перше, через відплив молодих кадрів за кордон, по-друге, через високе конкурування між собою роботодавців під час пошуку висококласних фахівців. Тому маємо професійну пораду, жінкам 45+ – скласти класне резюме, відшукати всі свої дипломи та сміливо відправлятися на пошук роботи.

Загальні ж прогнози щодо ринку праці в Україні, на жаль, наразі вкрай песимістичні. Активного населення, що працює, стає з кожним роком усе менше. І якщо уряд, законотворці, донорські організації та країни-партнери, що підтримують Україну під час війни, не запропонують серйозних ґрунтовних змін і програм, то існує серйозна небезпека, що повоєнну Україну відбудовуватимуть мігранти з інших країн.

Автор: партнерка Nota Group Яна Декусар
Джерело: mind.ua

Comments are closed