Гендерний баланс у сфері безпеки України

  • Home
  • Новини
  • Гендерний баланс у сфері безпеки України

Представниці безпекової спільноти «Women in Security» ASIS Ukraine діляться своїми поглядами щодо гендерного балансу в індустрії безпеки в нашій державі.

 На виконання положень Програми із розвитку жіночого лідерства та стимулювання жінок до вибору професій у сфері безпеки, що була введена в дію у червні 2021 року, спільнотою “Women in Security” представництва ASIS Ukraine, на початку жовтня п.р. було проведено опитування та інтерв’ю представниць індустрії безпеки в Україні щодо тематики гендерного балансу на вітчизняному ринку корпоративної безпеки.

Метою опитування було проаналізувати ставлення до жінок, які працюють в індустрії безпеки, та встановити ключові гендерні стереотипи і основні бар’єри, а також можливі шляхи їх подолання та визначити заходи, необхідні для збільшення частки представниць жіночої статі у безпековій сфері. Інтерв’ювання також передбачало використання отриманих даних для розробки і реалізації програми із мотивування дівчат/жінок до побудови кар’єри у сфері безпеки та формування активних  лідерок – представниць індустрії.

В опитуваннях та інтерв’ю взяли участь:

  • Тетяна Андріанова (Т.А.) – генеральний директор компанії «Октава Капітал», СЕО компанії «Nota Group», член правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України (АПКБУ), координатор спільноти «Women in Security» представництва ASIS International в Україні, голова Комітету з питань гендерної політики Національної асоціації адвокатів України, адвокат.
  • Наталія Лесик (Н.Л.) – член координаційного комітету консультативно-дорадчої ради з питань безпеки OSAC Ukraine, що функціонує під егідою Держдепартаменту США.
  • Світлана Яциник (С.Я.) – керівник відділу економічної безпеки компанії «Фармак», член представництва ASIS International в Україні.
  • Анна Юрченко (А.Ю.) – менеджер з проектної та консультаційної діяльності дирекції з безпеки ТОВ «ДТЕК», член представництва ASIS International в Україні.

Пропонуємо вашій увазі матеріали, отримані в ході проведених з вітчизняними представницями індустрії безпеки опитувань та інтерв’ю.

 ПИТАННЯ 1: У якій сфері безпеки Ви працюєте і яка специфіка Вашої діяльності?

А.Ю.: Останні 10 років я працюю в галузі забезпечення корпоративної безпеки у найбільшому енергетичному холдингу України, який включає в себе ключові сектори економіки та є лідером у бізнесі з видобутку природного газу та вугілля, відновлюваної та теплової генерації електроенергії, розподілі і постачанні електроенергії та найбільшим в Україні виробником екологічно чистої електроенергії. Здійснюю проектну та консалтингову діяльність в сфері побудови системи щодо запобігання, виявлення і реагування на зовнішні та внутрішні загрози, пов’язані з неправомірними діями.

Т.А.: Я за професією – юрист і практикую у сфері корпоративної безпеки, а саме займаюся інформаційною, юридичною, адміністративною та кадровою безпекою великого українського холдингу «Октава Капітал», до якого входять понад десяток бізнесів різних індустрій: від розплідників рослин до кіберзахисту.

С.Я.: Маю досвід роботи в міжнародних компаніях, займаюсь питаннями корпоративної безпека та внутрішніх розслідувань. На даний час є керівником відділу економічної безпеки, який виконує перевірку юридичних і фізичних осіб та окремих осіб/кандидатів, проводить дослідження та аналіз процесів, а також оцінку ризиків з метою запобігання і виявлення внутрішніх та зовнішніх загроз. Крім того, ми з колегами проводимо внутрішні розслідування на підставі внутрішніх та зовнішніх звернень.

Н.Л.: Я працювала у сфері безпеки у двох галузях промисловості: тютюновій та телекомунікаційній, вони різні, але кожна цікава, має свої особливі риси.  Як член команди безпеки в «Імперіал Тобакко», я відповідала за діяльність у сфері боротьби з незаконною торгівлею та контрабандою тютюнових виробів в країнах кластеру «Україна, Молдова, Азербайджан, Вірменія та Грузія».

В телекомунікаційній індустрії, як керівник відділу безпеки, відповідала за корпоративну безпеку компанії, створення середовища, в якому компанія забезпечуватиме безпеку співробітників, збереження активів від крадіжок та шахрайства, навмисного пошкодження майна та зриву бізнес-процесів.

Це цікавий досвід визначення стратегії безпеки компанії, де я мала досвід керування працівниками підрозділу безпеки по всій Україні за напрямками: економічної безпеки, захисту від крадіжок та пошкодження телекомунікаційного обладнання і співпраці з правоохоронними органами.

 ПИТАННЯ 2: Яким чином Ви прийшли до вибору професії в такій традиційно «чоловічий» сфері? 

Н.Л.: Я ще в дитинстві визначилася, коли ми грали в «Козаки-Розбійники». Розумію, що деякі люди можуть скептично ставитися, але я маю досвід більше 20 років роботи в силових структурах. Я є підполковником поліції. Проходила курс в поліцейській академії в Шанхаї (Китай). Довгий час працювала в «Інтерполі», а це сформувало вміння аналізувати, приймати швидкі рішення та координувати діяльність не тільки безпосередньо між співробітниками, але і вибудовувати взаємодію з різними органами в різних країнах.

Т.А.: Мій батько довгий час займав керівну посаду в одній із гірничодобувних шахт України. Протягом усієї його кар’єри поруч з ним його правою рукою і радником був головний юрист шахти, який практично став членом сім’ї. Ще будучи дитиною, дивлячись на нього, я вирішила стати юристом.

У сферу безпеки ж потрапила через реальні виклики, з якими рано чи пізно стикається кожен бізнес, що зростає в Україні. Я брала безпосередню участь в побудові системи корпоративної безпеки в групі компаній, що належить українському бізнесменові Олександру Кардакову, і тепер продовжую координувати цей напрямок. Коли я починала свій професійний шлях в сфері безпеки, вона насправді вважалась «чоловічою», але, на щастя, спостерігається стрімкий відхід від «застарілих» поглядів у суспільстві.

А.Ю.: У мене є досвід роботи у страховій та ІТ сферах на різних керівних посадах. До початку роботи в сфері безпеки я очолювала напрямок страхування у Департаменті з управління ризиками в цьому ж енергетичному холдингу. Побудова системи безпеки – це частина системи внутрішнього контролю та управління ризиками, з метою застосування своїх накопичених знань і досвіду. І мені було дуже цікаво реалізувати себе у новому напрямку. До так званих «чоловічих» сфер відносяться також інформаційні технології та деякі напрямки страхування, в яких я також мала досвід роботи.

С.Я.: Після закінчення університету я отримала диплом за спеціальністю «Економічна кібернетика». Свій професійний шлях почала роботою у відділі контролю бюджету закупівель компанії. У 2011 році в компанії, де я працювала, відкрилася вакансія на нову (в той час для нас) позицію «форензік». Зацікавленість до нової сфери перемогла всі упередження щодо «чоловічої професії», і я вирішила спробувати себе в новому образі. У подальшому було багато спільних проектів з представниками служби безпеки, і зараз я продовжую поєднувати два напрямки: економічна безпека і проведення розслідувань.

 ПИТАННЯ 3:  Чи відчували Ви на шляху побудови Вашої кар’єри пов’язані з гендером перепони?

Т.А.: Особисто я не відчувала обмежень у своїй професійній реалізації в бізнес-секторі, а також у громадській діяльності в сфері безпеки, бо не зважала на ті стереотипи, що існували у суспільстві стосовно того, які професії підходять жінкам.

Н.Л.: Як згадувалося у питанні вище, це традиційно «чоловіча» сфера. І ця традиційність не тільки в уявлені чоловіків, а також і жінок. Доволі часто стикаєшся принаймні із відвертим здивуванням на офіційних ділових зустрічах, а іноді й з ігноруванням. Одного разу мене покликали на співбесіду тільки з інтересу подивитися на жінку, яка працює у сфері безпеки. Хоча заздалегідь у людей було усвідомлення, що на посаду будуть винаймати лише чоловіка, а мене запросили «з цікавості». На жаль, в нашому суспільстві ще не виробився достатній рівень нетолерантності до такого ставлення.

Я кожного разу усвідомлюю, що конкурую за місце у цій сфері не тільки на професійному рівні, а й на рівні стереотипів суспільства щодо ролі жінки. Чесно кажучи, мої мізки на початку шляху у сфері безпеки також були моєю «перепоною», але коли ти собі кажеш: «я це можу, я на це маю право, все це нормально» – це допомагає рухатись вперед. Останні роки світ швидко змінюється, тому я рада, що є частиною цих процесів.

А.Ю.: Кар’єра у якійсь мірі – це вдалий збіг обставин, де перешкоди ґрунтуються не тільки на гендерному ґрунті, а і на особистій взаємодії. Звичайно, у світі існують стереотипи щодо стосунків з жінками, але у мене особливих проблем з цим не було.

С.Я.: При працевлаштуванні офіційних обмежень немає, та й на собі я не відчувала жодних обмежень. Основні пріоритети – це знання і досвід.

 ПИТАННЯ 4:  Які питання гендерної нерівності в сфері безпеки актуальні у Вашій професії/компанії /товаристві та ін.?

Т.А.: Головним питанням гендерного дисбалансу у сфері безпеки є саме усталені стереотипи, через які молоді жінки можуть навіть не думати про професійну реалізацію у цій сфері.

С.Я.: Серед загалу проблемних питань ґендерної нерівності у секторі безпеки в Україні, великий спектр належить до кадрового забезпечення: призначення на посади та переміщення. Однак, в компанії, де я працюю, такі проблеми відсутні.

А.Ю.: Так як робота в сфері забезпечення корпоративної безпеки включає в себе фізичний захист та інші напрямки, що вимагають досвіду роботи в правоохоронній сфері, де традиційно працюють чоловіки, то питання переходить виключно в область компетенцій і досвіду.

Н.Л.: Мій шлях доволі довгий. За цей час багато позитивних змін мають місце як в уяві жінок, чоловіків, соціуму, так і в реаліях. Напевне, найбільше нерівність викривається в уяві, що забезпечити безпеку може лише великий та сильний чоловік. Хоча в сучасному світі сфера безпеки давно не пов’язана з можливістю відправити в нокаут одним ударом. Це інтелектуальна робота націлена на інформаційну, економічну, ресурсну та, в тому числі, і кримінальну безпеку. І з цією роботою жінки справляються на рівні з чоловіками, тому вирішальними є не сила, а професійні якості людини. Однак кожного разу доводиться доказувати, що в твоєму жіночому тілі добре прокачані мізки.

В той же час, я дуже вдячна своїм колегам-чоловікам за довіру, визнання та конструктивну критику. Мені справді пощастило зустріти багато професійних та прогресивних людей.

 ПИТАННЯ 5:  Чи багато жінок-колег у Вашій професії/індустрії?

А.Ю.: Ні, не надто багато, але з кожним роком зростає потреба використання нових підходів у побудові ефективної моделі корпоративної безпеки.

С.Я.: Щороку більшає жінок, які працюють у секторі безпеки. Наразі у нас в компанії кількість жінок, які працюють в службі безпеки, сягає 9,7%.

Н.Л.: В обох компаніях я була єдиною жінкою, що працювала за цим напрямком. Але все більше жінок цікавляться цим напрямом та усвідомлюють, що можуть реалізуватися в ньому. Думаю, що ситуація буде змінюватись якнайкраще, у першу чергу за рахунок створення правильного інформаційного простору.

 Т.А.: Чесно кажучи, до того, як стала брати активну участь у соціальних програмах щодо гендерної рівності, а саме була призначена координатором спільноти «Women in Security» українського представництва ASIS International, мені досить рідко доводилося зустрічати жінок, які практикують в сфері безпеки.

До речі, у відомому співтоваристві експертів в сфері безпеки Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України (АПКБУ), в якому я давно є членом правління, станом на 2021 рік членами Асоціації виступають 91 чоловік та лише 17 жінок.

 ПИТАННЯ 6: Чи існують обмеження для жінок по заняттю будь-яких посад в сфері безпеки (офіційні або негласні)?

С.Я.: Раніше вважалося що безпека – це суто чоловіча професія. З приходом іноземних власників і розвитком економічної функції, а також проведенням розслідувань, ситуація почала змінюватись.

А.Ю.: Традиційно найвищі посади займають чоловіки у сфері безпеки, це пов’язано з наявністю певного досвіду і знань (у правоохоронній діяльності), якого у жінок найчастіше немає.

Т.А.: Віднедавна в нашій країні сприйняття представника корпоративної безпеки було обмежено напрямком фізичної безпеки (охорона об’єктів, збереження матеріальних цінностей тощо). Зрозуміло, що там, де мова йде про фізичну безпеку, ця професія з огляду на фізіологічні особливості сприймається «не жіночою». Коли поняття «корпоративної безпеки» розширило свою функціональність (кадровою, юридичною, інформаційною безпеками), з трансформацією змісту поняття почало змінюватися ставлення до профілю представника безпеки (зараз таке сприйняття знаходиться на перехідному періоді).

Н.Л.: Звісно, певні обмеження існують, але останнім часом з’являється все більший запит на участь жінок у конкурсах на посади у сфері безпеки, в поліцію, війська тощо. І це реально круто, адже це про баланс та розуміння.

 ПИТАННЯ 7:  Чи стикалися Ви з обмеженнями в займаних посадах у сфері Вашої діяльності? Чи існує різниця в заробітній платі чоловіків і жінок, які працюють у цій індустрії?

Т.А.: За даними Держстату за 2020, різниця між зарплатами чоловіків і жінок, які працюють на рівнозначних посадах в Україні, становить лише 18 % на користь чоловіків. Але ж, зазвичай, високі позиції займають в основному чоловіки. На жаль, не зважаючи на високий рівень освіченості українок, вони недостатньо представлені на вищих рівнях секторів праці, в суспільному житті та політиці.

А.Ю.: Для того щоб зайняти будь яку посаду, потрібні відповідні компетенції, досвід та знання незалежно від гендерної приналежності, тому необхідні навчання, сертифікація, що дозволить жінкам в сфері безпеки конкурувати на рівних з чоловіками, які, за визначенням, мають їх, виходячи зі свого бекграунду. Питання зарплат безпосередньо пов’язано з посадою і політикою компанії, а не з гендерною приналежністю.

Н.Л.: Я працювала в міжнародних компаніях та отримувала всебічну підтримку і підвищення. Але цьому передувала велика праця. Щодо різниці в зарплаті, це підтверджує статистика в Україні та інших країнах. Хоча в компаніях, де я працювала, різниці не було.

С.Я.: Середньомісячна заробітна плата жінок в Україні становить 80% від зарплати чоловіків. При цьому є люди, які вважають, що гендерний розрив в оплаті праці – це міф.

 ПИТАННЯ 8: Як часто Ви зустрічаєтеся з ситуаціями гендерної дискримінації у Вашій професійній діяльності і як реагуєте на них?

С.Я.: Коли мене направляла керуюча (іноземна) компанія працювати в свою операційну компанію, що знаходиться в Україні, перший місяць відчувалися косі погляди, обговорення за спиною і питання ЩО жінка може зробити в сфері безпеки та перевірок. Однак під час спільної групової роботи думка різко змінювалося і ставлення ставало як до рівного собі колеги.

Т.А.: Я – адвокат, але практикую в суміжній сфері — корпоративній безпеці. І так склалося, що відносно обох цих сфер існують застарілі стереотипи, що вони є суто чоловічі, а тому не підходять жінкам. Таким чином, із проявами відповідної дискримінації доводилося стикатися на кожному етапі свого шляху.

Наведу один з таких прикладів. Я давно є спікером курсу з корпоративної безпеки, і щоразу, коли виходжу виступати перед новою аудиторією, за обличчями, запитаннями й реакціями слухачів помітна емоція недовіри до того, що жінка може навчити чомусь корисному в цій сфері. Під час виступу, коли ми розбираємо практичні справи, дискутуємо — ставлення змінюється на очах. Мені подобається ламати усталені стереотипи за допомогою професіоналізму, доводячи, що в сфері безпеки, як і в бізнесі, немає статі.

А.Ю.: Тільки високий ступінь знань і компетенцій дозволяє мені успішно вирішувати питання як на рівні комунікацій, так і на рівні вирішення поточних завдань, що вимагають прийняття колегіальних рішень. На мій погляд, тільки закомплексовані і некомпетентні співробітники ставлять гендерну приналежність на перше місце.

Н.Л.: Існує велика різниця у сприйнятті таких ситуації в різних країнах та колективах. Довгий час це взагалі не сприймалось як дискримінація, просто частина звичного перебігу речей. Трапляються випадки з гендерною некоректністю, якщо можна так сказати, скорочено: «що ти тут робиш, дівчинка?». Але, по-перше, не обов’язково всім все пояснювати, якщо ситуація неприйнятна – треба сказати прямо (до речі це хорошій урок від чоловіків), і ще одне, треба усвідомлювати, що суспільство повільно змінює відношення до стереотипів гендеру. Іноді людині достатньо просто вказати на те, що її поведінка непрофесійна та неетична з точки зору цінностей сучасного світу.

Бувають ситуації, коли просто намагаюсь, наскільки можливо, дотепно відповідати на недоречні коментарі працівників чи чоловіків-чиновників. Моя спокійна реакція, раціональний аналіз ситуації та дії, направлені на результат, як правило, змінюють саркастичний підхід та створюють плідну й довірчу співпрацю. Я завжди навчаюсь та прислухаюсь до іншої думки.

І я згодна з колежанкою Lynn de Vries, CPP, PCI з Нідерландів, яка каже:  «Я б не хотіла працювати у компанії, яка дискримінує за статтю, або будь-яким іншим фактором». І я хочу зробити світ кращим.

Comments are closed