Новий порядок ведення військового обліку на підприємстві: дев’ять основних змін

  • Home
  • Новини
  • Новий порядок ведення військового обліку на підприємстві: дев’ять основних змін

5 січня 2023 року набрав чинності Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487(далі – Порядок № 1487).

Ці зміни стосуються не лише роботодавців, а й кожного з нас. Порядок № 1487 визначає механізм організації та ведення військового обліку органами державної влади, місцевого самоврядування, військовими частинами ЗСУ, підприємствами, установами, організаціями. Далі зосередимося на основних змінах, які торкнулися ведення військового обліку на підприємстві.

Зміна 1. Для забезпечення ведення військового обліку на підприємстві більше не застосовується особова картка за типовою формою № П-2, а подаються Списки персонального військового обліку.

Списки персонального військового обліку згідно із п. 36 Порядку № 1487 складаються окремо за чотирма групами:

  • список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
  • список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  • список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
  • список персонального військового обліку призовників.

До списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

В окремій справі зберігаються копії військовооблікових документів громадян, які не досягли граничного віку перебування в запасі та були виключені з військового обліку районними (міськими) терцентрами.

Зміна 2. Зміни облікових даних військовозобов’язаних, резервістів та призовників, про які підприємство зобов’язано інформувати терцентри.

Підприємства мають подавати до терцентрів таку інформацію про військовозобов’язаних (резервістів, призовників):

  • інформацію про прийняття на роботу та звільнення з роботи. Такі дані подаються у 7-денний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу, звільнення з роботи;
  • зміни щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади – подаються щомісяця до 5 числа після місяця, в якому було подані документи про зміни.

Зміна 3. Відповідальні за ведення військового обліку мають підвищувати кваліфікацію не рідше одного разу на 5 років.

Якщо на військовому обліку менше 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів, обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50 % від посадового окладу. (п. 9 Порядку № 1487).

Зміна 4. Військово-облікові документи можуть надаватися через застосунок «Дія».

Відповідно до п. 20 Порядку № 1487 військово-обліковими документами є:

  • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
  • для резервістів – військовий квиток.

Зміна 5. Повноцінне функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Реєстр).

Цей Реєстр мають наповнювати уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах СБУ і служби зовнішньої розвідки.

Реєстр використовується для забезпечення військового обліку громадян України. Він призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов’язаних та резервістів (п. 3 Порядку № 1487).

Зараз формування Реєстру – триває.

Подавати відомості про себе для військкомату за місцем проживання можна буде через «Дію». Щоправда ця опція застосунку наразі розробляється.

Якщо людина, яка підпадає під військовий облік, переїхала на інше місце проживання, вона має в 7-денний термін повідомити про це через центри надання адміністративних послуг або через «Дію». Вона також може звернутися безпосередньо до центрів комплектування.

Зміна 6. Жінки-медики та фармацевти, які до цього часу не стояли на військовому обліку, можуть працевлаштовуватися на роботу без обов’язкового взяття на військовий облік до 2026 року.

У п. 51 Порядку № 1487 вказано, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Це означає, що до кінця 2026 року жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність:

  • повинні стати на військовий облік;
  • приймаються на роботу без військово-облікового документа.

Зміна 7. Оновлені Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, з якими слід ознайомлювати при прийнятті на роботу.

У п. 19 Порядку № 1487 передбачено, що підприємства виготовляють друкарським способом правила військового обліку і вивішують їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях. Аналогічна норма містилася і в Порядку № 921.

При цьому чинні правила оновлені у порівнянні з документом, який діяв раніше.

Отже, підприємствам необхідно:

  • роздрукувати оновлені Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (ці Правила наведені у додатку 2 до Порядку № 1427),
  • розмістити їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях підприємства.

Окрім того, підприємства зобов’язані доводити Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (з додатку 2), до призовників, військовозобов’язаних та резервістів під особистий підпис під час прийняття на роботу.

Подібної норми Порядок № 921 не містив.

Зміна 8. Звірка із територіальним центром комплектації даних не особової картки, а списків персонального військового обліку.

Порядок № 1487 передбачає звіряння Списків персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку) підприємства з обліковими даними документів терцентрів, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, на території відповідальності яких вони перебувають (п.46 Порядку).

Звіряння відбувається відповідно до певного графіка. Цей графік затверджується розпорядженням голови відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, міського голови.

У визначені графіком звіряння строки особи, відповідальні за ведення військового обліку на підприємствах, прибувають до відповідних терцентрівдля проведення звіряння даних Списків персонального військового обліку та копій їх військово-облікових документів з обліковими документами терцентрів.

Також Порядок № 1487 визначає обов’язок підприємства не рідше одного разу на рік проводити звіряння даних Списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних терцентрів (п. 34 Порядку).

Зміна 9. Підприємства мають проводити внутрішній аудит стану військового обліку.

У п. 72 Порядку № 1487 визначено внутрішні процедури щодо аудиту військового обліку на підприємстві.

Для цих цілей на підприємстві:

  • проводять щороку відповідно до затверджених ними планів перевірку стану військового обліку на підприємствах, які перебувають у сфері їх управління, підпорядковуються їм, контролюються ними або функції з управління якими вони здійснюють;
  • складають за результатами перевірки акти, які надсилаються у 20-денний строк з дня закінчення перевірки відповідним підприємствам, терцентрам для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок;
  • щороку до 1 лютого видають накази про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції;
  • визначаються наказами завдання щодо методичного забезпечення військового обліку, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, інші заходи щодо поліпшення стану військового обліку.

Зміни підзаконної «нормативки» органічно розвиваються із законодавчою базою та сучасними потребами країни, яка воює. Як бачимо, оновлені правила доволі ретельно визначають механізм організації та ведення військового обліку різноманітними інституціями. Ці зміни покликані навести лад та організувати обліковий процес, який зараз розвивається дещо стихійно та хаотично.

Авторка: Яна Декусар, партнер, директор департаменту кадрового супроводу та HR Nota Group
Джерело: eba.com.ua

Comments are closed