Кешбек від держави: як повернути частину плати за навчання

  • Home
  • Новини
  • Кешбек від держави: як повернути частину плати за навчання

Відсьогодні розпочався новий навчальний рік, студенти та учні з радістю йдуть здобувати знання. Дехто успішно здав ЗНО і має змогу навчатись безкоштовно, дехто вступив на платне навчання. Але мрії мають здійснюватися, хоча іноді вартість навчання не під силу батькам і студентам. Тому доводиться завчасно накопичувати кошти, відмовляючи собі і студенту в багатьох речах. Як повернути частину оплати за навчання як допомогу від держави, розповіла Mind бухгалтерка-експертка Nota Group Людмила Дідух

Мені як мамі студентки теж довелось накопичити кошти на навчання, але я вчасно дізналась, що можна повернути частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки, згідно зі статтею 166, п. 3.3 ПКУ.

На яку допомогу від держави можна розраховувати?

Перш ніж зважитися на податкову знижку, варто прикинути, що отримаємо в результаті. Зробити це нескладно.

Приклад: у 2021 році фізична особа сплатила за навчання дитини за 2020/2021 навчальний рік 27 400 грн. Згідно з довідкою від роботодавця, її зарплата за 2021 рік склала 108 000 грн. Сума утриманого ПДФО – 19 440 грн. Права на податкову соціальну пільгу (ПСП) немає.

У загальному випадку база оподаткування з урахуванням податкової знижки = зарплата – ПСП – сума дозволених до включення у знижку витрат.

У прикладі працівник не користувався пільгою. База оподаткування з урахуванням податкової знижки складе:
108 000 – 27 400 = 80 600 (грн).
Розраховуємо суму ПДФО до сплати в бюджет з урахуванням податкової знижки:
80 600 х 18 : 100 = 14 508 (грн),
де 18 – ставка ПДФО.
Сума ПДФО, яка може бути повернена з бюджету:
19 440 – 14 508 = 4932 (грн).

Вирішили, що всі умови влаштовують? Тоді йдемо далі.

Щоб отримати ці кошти, треба виконати багато вимог і правил, які наведу вам нижче, а потім розберемо детально і просто.

Хто має право на знижку?

Право на знижку ви маєте, якщо оплачуєте своє навчання та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення. Тобто у вас є право одночасно включити до податкової знижки як витрати на своє навчання, так і понесені вами витрати на навчання інших членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Дуже важливо! Відшкодовуються витрати на оплату навчання у дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти. Витрати на гуртожиток не відшкодовуються.

Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року, наступного за звітним. У 2022 році подаємо документи за 2021 рік.

Згідно зі статтею 179 Податкового кодексу України в разі ухвалення компенсації за навчання кошти будуть переведені на ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакета документів.

Також врахуйте вимоги :

  1. Громадянство України та наявність РНОКПП (реєстраційного номера облікової картки платника податків).
  2. Не бути приватним підприємцем (стаття 14, п. 1.170 ПКУ).

Розмір податкової знижки – 18% від вартості навчання. Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО).

Перелік документів, що подаються до Державної податкової служби за місцем вашої реєстрації:

  1. Паспорт.
  2. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).
  3. Декларація про майновий стан і доходи.
  4. Довідка про заробітну плату.
  5. Копія договору з навчальним закладом.
  6. Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за оплату навчання.
  7. Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини; якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб).
  8. Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Як все оформити на практиці?

А зараз розповім зі свого досвіду поетапно і доступно, як каже моя знайома – «людською мовою і в картинках», бо насправді не все так просто.

Отже, коли ваша дитина радіє що її мрії здійснилися і ви йдете оформляти документи до навчального закладу, треба правильно зробити декілька речей.

Договір надзвичайно важливий документ, і його правильне оформлення допоможе вам у поверненні коштів.

Передусім ви маєте вирішити для себе, на кого з працюючих батьків чи працюючого студента оформити договір. Пам’ятайте: працюючий не повинен бути приватним підприємцем!

У договорі мають бути прописані:

  • обов’язкові реквізити навчального закладу,
  • печатка і підписи,
  • реквізити одного з батьків чи студента,
  • сума оплати і за який період навчання, тобто раз на рік чи два рази на рік, та інше. Це важливо, бо податківці перевірятимуть кількість платіжок.

Платіжка – це другий надважливий документ для податківців, і тут має значення кожна деталь і кожна буква.

У полі «Платник»: вказується той хто вказаний в договорі.

Назва одержувача повинна співпадати з назвою навчального закладу, вказаному в договорі. В призначенні платежу вказуєте за типом: оплата за навчання (прізвище, ім’я студента), номер договору та факультет.

Кожен навчальний заклад повинен надати приклад платіжного доручення або папірець з реквізитами і правильним оформленням платіжки. Нічого зайвого краще не вказувати.

Довідка про заробітну плату. Довідку, знову ж таки, бере та особа, що зазначена в договорі.

Довідка за попередній рік повинна включати в себе дані про нарахований дохід, а також утриманий податок на прибуток і військовий збір з доходу та суму до виплати. Довідка повинна містити номер, дату, підпис директора і печатку організації, якщо така організація використовує печатку.

Ніби на цьому місці розібрались і видихнули, але далі йде незрозумілий нам документ «Декларація про майновий стан і доходи». Але нам до снаги розібратись й з цим.

Як оформити Декларацію про майновий стан і доходи?

Строки. Для того щоб скористатися податковою знижкою, треба її задекларувати, тобто заповнити і подати декларацію про майновий стан і доходи. Така декларація подається в поточному році за підсумками попереднього року.

Якщо ви звичайний громадянин і добровільно декларуєте доходи, щоб скористатися податковою знижкою за ПДФО, то треба встигнути подати декларацію за 2021 рік не пізніше 31 грудня 2022 року (п.п. 166.1.2 ПКУ). Тобто до кінця 2022 року можна задекларувати податкову знижку за витратами на навчання, понесеними в 2021 році. Витрати 2022 року декларуватимете в 2023 році.

Отже, декларацію заповнюємо перед подачею пакета документів до податкової. Щоб заповнити декларацію, я розклала на столі всі документи, адже для заповнення нам знадобиться і договір, і платіжки, і довідка, а також реквізити банківського рахунку.

Що писати у документі? 

У декларації згадуємо про довідки про зарплату і доходи:

Кешбек від держави: як повернути частину плати за навчання.

 

Надалі нам потрібно вказати суму, яка міститься в рядку 7 додатка Ф3, і тут багато людей думають «е-е… стоп, тут ще й додаток потрібно заповнити, ми так не домовлялись». Насправді нічого складного і кожен може це зробити.

Кешбек від держави: як повернути частину плати за навчання.

 

Отже, переходимо до заповнення додатку Ф3:

Кешбек від держави: як повернути частину плати за навчання.

 

Зараз, коли майже всі послуги надаються онлайн, декларацію і усі документи можна подати також онлайн. Є електронний кабінет платника податків фізичної особи, де спокійно можна сформувати декларацію та завантажити файли в ПДФ-форматі або звернутись до кваліфікованих спеціалістів.

Сподіваюсь, ця інформація стане в нагоді усім, хто вирішив здобути знання, незважаючи на ціну. Нехай мрії здійснюються і здобуті знання стануть у пригоді!

Джерело: mind.ua

Автор: Людмила Дідух, бухгалтерка-експертка Nota Group

Comments are closed