Нещодавно бізнесові кола сколихнула звістка про проведення обшуків мережі ресторанів у Львові співробітниками Бюро економічної безпеки (БЕБ). Це публічний кейс, але далеко не поодинокий. Майже кожного тижня БЕБ звітує про викриття, повідомлення про підозри представникам бізнесу. Тож варто зазначити, що відділ комунікацій зі ЗМІ в цьому правоохоронному органі працює вправно. Проте, на жаль, щодо визнання власних помилок, неправомірного втручання в роботу бізнесу та бездоказових звинувачень, офіційних заяв не спостерігається. Про такі випадки ЗМІ дізнаються від компаній, яких у чомусь обвинувачує БЕБ, і які готові про це говорити публічно, мають на це енергію і час. І кількість таких спростувань значно менша від тих релізів, які розсилає БЕБ. Звичайно, серед оприлюднених підозр та інших слідчих дій більша частина, імовірно, є правомірною. Проте залишаються і ті справи, які згодом БЕБ закриває через відсутність доказів або через те, що компанії доводять свою невинуватість. Здається робота правоохоронного органу триває, і це тішить – контроль за дотриманням закону понад усе. З іншого ж боку, репутація компаній, якою зацікавилося БЕБ, через публічну активність останньої зазнає втрат, і їх жодним чином не компенсують. Бізнес полегшено видихає і намагається забути про цей прикрий випадок, а слідчі та піарники БЕБ продовжують свою справу. І попри анонсовані заяви щодо реформування цього правоохоронного органу, ситуація не змінюється. Через що БЕБ може завітати до підприємців і як не стати відомим порушником завдяки «рекламі від БЕБ», розповів Mind адвокат, керівник практики кримінально-правового захисту Nota group Олексій Кобець.
– А ти чому втікав?
– Звичка. Ти доганяєш – я втікаю. А ти чому доганяв?
– І в мене звичка.
Перевірки й озброєні рейди (обшуки) правоохоронців, які супроводжуються ламанням замків дверей, сейфів, масовим вилученням комп’ютерної техніки, телефонів та коштів давно вже стали нормою. Усі «зусилля» держави в реалізації нормотворчих проєктів «Маски-шоу – стоп», «Маски-шоу – стоп 2», «інвест-няні», закони «Про НАБУ», «Про ДБР», «Про БЕБ» тощо не можуть прибрати це явище, яке в результаті негативно впливає на бізнес-клімат в країні.
Отже, замість того, щоб турбуватися про безпеку своїх працівників і втримання бізнесу «на плаву» (не кажучи вже про його розвиток) у надскладних умовах воєнного часу, бізнеси змушені витрачати увагу та ресурси на свій захист від кілька десятків контролерів (СБУ, Нацполіція, ДБР, БЕБ, НАБУ, АМКУ, Фінмон, ДАСУ тощо). До того ж останні можуть діяти окремо, а можуть приходити водночас.
Обшук – ознака успіху?
Хочеш працювати – вмій захищатися, бо до будь-якого бізнесу можуть прийти правоохоронні органи у будь-яку мить. Привід знайдуть. Тому ситуації подібні до Festrepublic, Нова пошта, Розетка та інші (обшук – ознака успіху) будуть мати місце й надалі.
На жаль, не поодиноке явище, і те, що бізнеси, які постраждали від подібних рейдів правоохоронних органів намагаються не привертати увагу ЗМІ до цих проблем. За їхнім переконанням це негативно вплине на ділову репутацію та подальшу співпрацю зі своїми контрагентами.
БЕБ має не тільки права, а й обов’язки
Бюро економічної безпеки України – це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, які посягають на функціонування економіки держави.
Відповідно до покладених завдань БЕБ виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Цей орган, який був створений 2021 року, позиціонувався як аналітичний центр, який повинен розмовляти з бізнесом мовою цифр, а не сили.
У підсумку бачимо, що за методами це все та ж податкова міліція (зміна назви, а не суті), діяльність якої направлена на примусове стягнення податків під загрозою насилля та залякування.
Де-факто в нас присутня презумпція винуватості бізнесу. І скільки не буде ухвалюватися законів на кшталт «Маски-Стоп 3,4,5…», скільки не створюватимуться нових правоохоронних органів – ситуація не зміниться.
Зміни можливі, лише коли звички, правила, закони, відповідальність, невідворотність покарання будуть єдині для всіх – як для бізнесу, так і для правоохоронців. Для цього ж необхідна політична воля в тому числі й бізнесу, який дотичний до влади. Можливо, це вже після війни, бо, як бачимо, реформи в цьому напрямку зараз не на часі (судова реформа тому приклад).
Був би бізнес, а привід знайдеться
Навіть якщо на підприємстві все було в межах чинного законодавства, а це досить складно завдяки тому, що закони допускають подвійне чи потрійне тлумачення – знайти приводи для перевірки (обшуку) не становить проблему. Податки – найбільш невинне, що може бути, тим паче якщо ви успішний бізнес або берете участь у державних закупівлях, або ваша бізнес-модель дозволяє використовувати у своїй діяльності як партнерів ФОПи тощо.
Отже, якщо подібних ризиків успішному бізнесу майже неможливо уникнути, то їх треба мінімізувати і вибудувати надійний захист.
Слід розуміти, що до будь-якого бізнесу, незалежно від його масштабів та успішності, можуть прийти правоохоронні органи з перевіркою. Це пов’язано з тим, що БЕБ має широкі повноваження щодо проведення перевірок у сфері економіки.
Щоб мінімізувати ризики від перевірок, бізнесу необхідно забезпечити дотримання всіх вимог законодавства. Це допоможе уникнути підстав для перевірки і в разі її проведення зменшити ризики виявлення порушень.
Конкретні юридичні заходи, які можуть допомогти бізнесу захиститися від перевірок БЕБ:
- Забезпечення дотримання вимог законодавства в усіх сферах діяльності бізнесу. Це включає, зокрема, дотримання податкового, валютного, трудового законодавства, законодавства про захист прав споживачів тощо. У тому числі коректне оформлення, навіть стажиста.
- Ведення належного документообігу. Документи мають бути оформлені відповідно до вимог законодавства та зберігатися в належному порядку.
- Запровадження системи внутрішнього контролю. Система внутрішнього контролю допоможе виявити і запобігти порушенням законодавства.
- Залучення адвоката для супроводу діяльності бізнесу.
Важливо зазначити, що навіть дотримання всіх юридичних рекомендацій не гарантує, що бізнес не стане об’єктом перевірки БЕБ. Однак це допоможе мінімізувати ризики від перевірок і в разі їх проведення захистити права бізнесу.
Автор: керівник практики кримінально-правового захисту Nota group Олексій Кобець
Джерело: mind.ua
Comments are closed